Rogač jako dobro znamo po okusu bakinih kolača. Ova čudesna namirnica, već pomalo zaboravljena, zaslužuje svojih pet minuta slave. Ispričat ćemo vam priču o ovoj “superhrani” koja se krije ispod našeg nosa, a mnogi je još nisu ni otkrili.
Ovu mahunu najčešće nalazimo u mljevenom obliku, a u njoj se skrivaju mnoge dobrobiti za naše zdravlje. Osim toga što sadrži mnogo vlakana i minerala, posjeduje i vitamine A, B1, B2, B3, B6, B9 te vitamin C i E. Također, količina masti u mahuni rogača je veoma mala.
Zbog svojih nutritivnih vrijednosti, rogač se preporuča ne samo za liječenje ali i za sprječavanje bolesti. Vlakna, koja u rogaču nalazimo u većim količinama, pomažu u regulaciji krvnog tlaka. Ova namirnica se posebno preporučuje dijabetičarima, kao prirodni zaslađivač i zamjena za čokoladu. Rogač sadrži i tanin koji, uz vlakna, podržava rad našeg probavnog sustava. Osim toga, rogač ne sadrži kofein i time pomaže zdravlju našeg srca.
Ako vas već nismo uvjerili, donosimo vam i par recepata nakon kojih će rogač naći stalno mjesto u vašoj kuhinji.
Dobra vijest je da svaki dio rogača možete iskoristiti na razne načine i tako što bolje iskoristiti cijelu mahunu. Ako pri ruci imate zreli rogač, možete početi od jednostavnog čaja od rogača.
Čaj od rogača
15 min
1 osoba
Za ovo vam je potrebna samo voda i rogač. Nakon što razlomite rogač, prokuhajte ga u vodi 10-15 minuta. Ostavite čaj da se ohladi preko noći i ujutro procijedite. Ovaj čaj je odličan izbor kod probavnih smetnji, a pomaže i zaustavljanju upalnih procesa u organizmu.
Nakon čaja, nipošto ne bacajte ostatke mahune. Sljedeći korak je domaći mljeveni rogač.
Kako samljeti rogač?
Nakon što prokuhani rogač procijedite, izvadite sjemenke. Mahune bez sjemenki osušite u dehidratoru ili pećnici. Zatim mahune sameljite u snažnom blenderu ili električnom mlincu za kavu. Nakon ovoga, dobit ćete prah sličan kupovnom mljevenom rogaču. Smjesu možete prosijati i veće komade dodati u smoothie od rogača. Fini prah dalje možete koristiti u kolačima.
Ako se ne želite zamarati kuhanjem i sušenjem rogača, mahune možete samljeti i bez dodatnih koraka. U ovom slučaju, prije mljevenja trebate rogač otvoriti i izvaditi sjemenke – pažljivo uz pomoć kuhinjskih škara. Poslije toga, postupak je isti.
Smoothie od rogača
Ljubitelji brzih i zdravih međuobroka dobro znaju koliko je lako napraviti ukusan smoothie. Uz samo malo rogača, svaki smoothie može postati još ukusniji, ali i zdraviji. Isprobajte ovaj recept:
15 min
1 osoba
Sastojci
- 1 banana
- 2 žlice mljevenog rogača
- 1 kruška
- 1 jabuka
- orašasti plodovi
- sušene brusnice
- 1 šalica mlijeka (po želji, bilo koja tekućina)
- Pola žličice cimeta
Priprema
Sastojke dodati u blender i miksati do željene konzistencije. Po ukusu, možete dodati više mlijeka ili zaslađivača.
Zbog svog okusa, rogač se lako prilagođava bilo kojem sličnom napitku.
U slast!
Završetak priče o rogaču
Rogač je biljka koja raste u našem kraju već tisućama godina i to trebamo cijeniti. Umjesto da je zaboravimo, trebali bismo potražiti stare bakine kuharice i ponovno uvesti rogač u našu prehranu. Želimo vam pomoći u ovome, i osim klasičnih recepata dati ideje za ostale načine korištenja rogača.
Kako bismo ti dodatno olakšali, u svaku naručenu kutiju do kraja siječnja 2024. ubacit ćemo i nekoliko mahuna rogača.
Za još recepata, posjetite naše recepte.